Celem konkursu pod hasłem „Miejsce wielokulturowe” było zachęcenie młodzieży do poszukiwania odpowiedzi na pytania o wielokulturową tożsamość miejsc zamieszkania - do spacerów po swojej okolicy z aparatem fotograficznym w ręku i utrwaleniu na zdjęciach obrazów osób, miejsc, przedmiotów, które mogą dać odpowiedź lub przynajmniej wskazówki, gdzie i jak odpowiedzi szukać. Uczestnicy poza wykonaniem zdjęć musieli dołączyć krótki tekst, w którym wyjaśniali pomysł i złożenia swojej pracy.
Ze względu na bardzo wysoki poziom nadesłanych zdjęć, jury zdecydowało nie 'stopniować' wygranych, a przyznać trzy równorzędne nagrody dla zwycięskich prac, oraz sześć wyróżnień, wśród trzech laureatów znalazła się nasza uczennica, której bardzo gratulujemy! Nagrodą w tym konkursie był bon podarunkowy na kwotę 700 złotych do wykorzystania w sklepie Media Markt.
zdj. 2
zdj. 3
Zdj. 1, 2, 3 – ruiny synagogi w Krzepicach
Jedną z najważniejszych pamiątek i pozostałości po krzepickich Żydach są ruiny synagogi znajdującej się w Krzepicach na ulicy Weneckiej 1 nad rzeką Liswartą. Synagogę tą w latach 1914-1922 wybudowali krzepiccy Żydzi. Była ona miejscem ich modlitwy i zadumy. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę i następnie utworzyli wokół niej obóz dla Żydów. Dzisiaj synagoga jest zabytkiem przypominającym nam, że w Krzepicach żyli kiedyś Żydzi i należy o nich pamiętać, ponieważ to część naszej historii a świadczy to także o wielokulturowym bogactwie Polski. Niemal na każdym kroku w naszych małych ojczyznach możemy się spotkać z zabytkami pozostawionymi przez żydowską społeczność zamieszkującą kiedyś Polskę.
zdj. 4
Zdj. 4 – kirkut w Krzepicach
Bardzo ważną pamiątką i zabytkiem kultury żydowskiej jest żydowski cmentarz w Krzepicach. Kirkut ten został założony w I połowie XVIII wieku. Do naszych czasów zachowało się 640 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1749. Cmentarz jest jednym z największych skupisk żeliwnych macew w Europie – jest ich tu około czterystu, większość pochodzi z połowy XIX wieku. To kolejne obok synagogi szczególne miejsce w Krzepicach świadczące o obecności dużej społeczności żydowskiej w naszym mieście (przed II wojna światową około 43 % mieszkańców stanowili Żydzi).