Drugiego dnia, po uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza, uczniowie prezentowali Zabytki i Obiekty Historyczne oprowadzając po losowo wybranym zabytku historycznym Warszawy. W tej konkurencji Adrian zajął 1 miejsce.
Dodatkowo w ramach 9 konkurencji, Adrian do 30 maja miał również przygotować drzewo genealogiczne swoich przodków (do czwartego pokolenia) oraz przedstawić losy swojej rodziny w latach 1921 – 1956, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Po sprawdzeniu pracy uzyskał 6 miejsce wśród finalistów.
Dwudniowe zmagania w zakończyła w uroczysta Gala, która odbyła się w Galerii Porczyńskich na Placu Bankowym. Adrian zajął XXV miejsce na 49 uczestników etapu centralnego Olimpiady, zostając jednocześnie i finalistą i laureatem tegorocznych zawodów. Ma tym samym zwolnienie z matury rozszerzonej z historii równoznaczne z uzyskaniem w 100 procentowego wyniku i gwarantowane miejsce na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dyplomy i nagrody finalistom i laureatom wręczali m. innymi wiceminister Edukacji Narodowej Maciej Kopeć, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk, prof. dr hab. Grzegorz Nowik – Kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, generałowie WP oraz Damy i Kawalerowie Orderu Wojennego „Virtuti Militari”. Mamy nadzieję, że Adrian Mazik w zawodach Olimpiady nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!