Celem projektu było pogłębienie wiedzy na temat II wojny światowej, poznanie wizji sąsiada, poznanie kultur, zachowanie pamięci o wojennych ofiarach, integracja i rozwijanie umiejętności językowych.
Podczas spaceru z panem Romualdem Cieślą uczestnicy okrywali ślady zbrodni nazistowskich w Krzepicach. Zaskoczyła nas ilość miejsc pamięci w Częstochowie i ciekawe eksponaty w ratuszu. Głębokie refleksje wzbudziła wizyta w Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz Fabryce Oskara Schindlera w Krakowie. Wzajemną integrację umożliwił udział w licznych grach integracyjnych, grze miejskiej, Teaparty oraz wieczorze polsko – niemieckim. Młodzież uczestniczyła również w ciekawym spotkaniu z panem Włodzimierzem Frąckiewiczem, który jest reżyserem filmu „Płonąca granica”. Dodatkowym atutem projektu była możliwość poznania kultury żydowskiej podczas spaceru z przewodnikiem po krakowskim Kazimierzu i udziale w warsztatach w krakowskim Muzeum Galicja. Wiele tajemnic odkrył również spacer z przewodnikiem po klasztorze na Jasnej Górze.
Młodzież niemiecka przekonała się o polskiej gościnności, ponieważ nocowali w domach polskich uczestników. Serdeczność, otwartość, zaangażowanie i pomysłowość wszystkich uczestników zasługują na szczególną uwagę.
Sponsorami projektu była Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Zespół Szkół w Krzepicach. Partnerzy projektu tj. Zespół Szkół w Krzepicach oraz Starostwo Powiatowe w Tübingen deklarują chęć dalszej współpracy.
Ogrom przekazanej wiedzy, serdeczna atmosfera, głębokie przemyślenia i refleksje dotyczące przemijania na długo pozostaną w pamięci organizatorów i uczestników. Ewelina Łyźniak